Adopce stromů

Milí sousedé, na sídlišti přes léto trpí mnoho vysazených stromů nedostatkem vody. Bohužel po vysazení se již nikdo nestará, aby stromy přes léto neuschly, úsilí vynaložené na výsadbu tak často přijde vniveč a místo stínu zůstane jen vyprahlá tráva nebo rozpálená ulice.

Rádi bychom tomu zabránili a tak jsme připravili projekt adopce stromů na našem sídlišti. Je to jednoduché: vyberte si strom ve svém okolí (některé vhodné stromy můžete najít na této mapce) a napište nám na ondrej@kolafa.cz, že ho chcete adoptovat. My ho na mapce zaznačíme a pověsíme na něj cedulku s Vaším jménem nebo přezdívkou a logem spolku.

Pokud se Vám líbí jiný strom, než který je na mapce, určitě ho rádi přidáme. Nebylo v našich silách zaznačit úplně všechny, navíc na podzim i na jaře proběhla nová výsadba a určitě nám tam bude nějaký chybět.

A pak už je jen na vás, jakou péči svému stromku dopřejete. Pokud chcete dotáhnout zalévání k dokonalosti, můžete ho spojit s tzv. kbelíkováním (nebo „kbelík vody do přírody“), tedy zachraňováním jinak nepotřebné vody po koupání dětí (bez mýdla), odtáčení vody z kohoutku atd.

Za Sousedský spolek
Ondřej Kolafa

P.S. Pokud mi budete psát, můžete mi tykat 🙂

Časté dotazy

Jak často stromky zalévat a jakým množstvím vody?

Bohužel vám na tuto otázku nedám přesnou odpověď. Nejsem botanik (pokud někdo sežene odpoveď botanika, rád ji zveřejním), takže bych použil selský rozum podle počasí. Stromy nejvíce trpí nejvíce přes léto, především když je delší období vedra bez srážek, jinak toho zvládnou dost samy, nejsou to malé sazeničky.

Zároveň bych bral ohled na to, kolik vody dokážete v domácnosti „ušetřit“. My používáme jen „odpadní“ vodu, třeba z dětské vaničky bez mýdla, ale rozhodně neodtáčíme vodu z kohoutku jen tak, tím je i limitováno množství. Strom dostane více, než když by ho nezaléval nikdo, ale zároveň zbytečně nezvyšujeme spotřebu vody, použijeme jen to, co by odteklo jinak odpadem, z čehož máme dobrý pocit. Pokud bychom používali pitnou vodu, tak už se myslím trochu ztrácí ten ekologický benefit.

Pro více informací můžete přečíst následující články:
https://hobby.magazinplus.cz/1221-zalevani-stromu-mnoho-lidi-se-pri-teto-zdanlive-jednoduche-cinnosti-dopousti-rady-chyb.html
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-zalevat-stromy

Budou zavlažovací vaky od města?

Mým cílem je nejdříve zapojit do projektu nějaké větší množství lidí a poté kontaktovat úřady. Myslím, že se se mnou budou chtít spíše zabývat, než kdybych žádal jen o pár vaků. Podobně budu postupovat i s žádostí o novou výsadbu (ať už uschlých nebo pokácených stromů), kdy se lépe argumentuje, pokud se sousedy zajistíme, že nová výsadba dopadne lépe než předchozí.