Z dávné historie motolského sportu

Z dávné historie motolského sportu

Zajímavou informaci z historie sokolovny představuje fakt, že byla postavena za druhé světové války v roce 1940, přičemž 12. dubna 1941 byla činnost Sokola zastavena. Naši pra-sousedé si tedy nově postavené budovy zřejmě příliš dlouho neužili a na její návštěvu si museli pár let počkat. Vznik budovy sokolovny potvrzuje letopočet 1940, který byl uvedený na soklu plastiky sokola umístěné na fasádě objektu.

Plastika sokola na fasádě budovy. Poškození je již patrné. (Foto: Jaro Zastoupil)

V době psaní těchto řádků je plastika sokola z budovy sejmuta a umístěna na zemi vedle zázemí stavebních dělníků. Plastika je poškozená, jak dlouhodobě vlivem povětrnostních podmínek, tak k jejímu narušení došlo zřejmě i při snímání z objektu. Podle dostupných informací má být sokol odvezen do restaurátorské dílny. Osud plastiky budeme nadále sledovat.

Aktuální stav plastiky Sokola (Foto: Tereza Štefanová)

Někoho možná překvapí, že místo bylo ke sportovnímu účelu využíváno již před samotnou výstavbou sokolovny. Na jejím místě až do roku 1938 stávala klubovna golfového klubu, jehož hřiště se rozprostíralo na území dnešního sídliště Homolka. Po zrušení motolského hřiště byla klubovna přesunuta ke golfovému hřišti v Klánovicích, kde stála až do jara 2007, kdy bylo nutné již zdevastovanou budovu odstranit.

Historický snímek klubovny Golf Clubu Praha v Motole

Prvorepubliková idylka u motolské klubovny Golf Clubu Praha

Spoustu dalších zajímavých informací, vč. historického leteckého snímku našeho území, naleznete v článku „Old Course“ českého golfu (k 85. výročí Golf Clubu Praha, zal. 15. 3. 1926) na webu http://www.golfarch.cz/golfarch/016-021_motol.pdf .
Golfovému hřišti na místě dnešního sídliště Homolka je věnována část televizního pořadu Golf Minute Magazine, ke shlédnutí zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10574169749-golf-minute-magazine/213471292160008/obsah/275303-golfova-historie-stary-motol-1926-1938 .
Neveselý konec motolské klubovny přemístěné v Klánovicích je zdokumentován v tomto článku: http://tomashradecky.wbs.cz/historie_golfu_a_stare_kllubovny_z_motola.pdf , kde se nalézá další fotografie objektu pořízená ještě v Motole.
Z archivních pramenů zpracovala: Mgr. Tereza Štefanová

Výzva
Vlastníte fotografie motolské sokolovny ze 40. – 90. let nebo fotografie zachycující každodenní život v Motole v téže a starší době? Pokud byste se o ně chtěli podělit s ostatními motolskými sousedy, neváhejte mne kontaktovat. Děkuji. Tereza Štefanová (tamarix@email.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *